Αποστολέας Θέμα: μπουκαλια  (Αναγνώστηκε 207 φορές)

Θανάσης

• Προφίλ
μπουκαλια
« στις: Δεκέμβριος 26, 2018, 02:05:03 μμ »
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Ήρθε επιτέλους η ώρα της εμφιάλωσης και θέλω την βοήθεια σας. Η απολύμανση των μπουκαλιών διάβασα οτι μπορεί να γίνει με μπεταντίν. Ισχύει κάτι τέτοιο ή το oxi είναι αρκετό; Και επίσης, αν τα αφήσω να στεγνώσουν πάνω σε μια πετσέτα θα υπάρχει πρόβλημα;

Ευχαριστώ πολύ!

Nik

• Global Moderator
  • Τσέλικος Νίκος
    • Προφίλ
Απ: μπουκαλια
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 26, 2018, 06:38:07 μμ »
Αν εχεις OXI χρησιμοποίησε το μιας και είναι πιο φιλικό στην χρήση .

Στάλθηκε από το SM-J600FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θανάσης

• Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 27, 2018, 09:37:51 μμ »
Καλησπέρα. Τα μπουκάλια είναι αχρησιμοποίητα. Τα έβαλα σε βραστό νερό με το oxi και τα έχω βάλει να στεγνώνουν. Μήπως έπρεπε να τα κάνω ένα ξέβγαλμα μετά; Και επίσης, πρέπει να έχουν στεγνώσει εντελώς για να βάλω την μπίρα μέσα;

Ευχαριστώ πολύ!

Nik

• Global Moderator
  • Τσέλικος Νίκος
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 11:30:34 πμ »
Οχι το oxi  δεν χρειάζεται ξέπλυμα εκτός και αν έχεις χρησιμοποιήσει μεγαλύτερη ποσότητα απο αυτή των οδηγιών.Η απολύμανση πρέπει να γίνεται λίγο πριν την εμφιάλωση η παράλληλα μιας και το oxi η το star san λειτουργούν σχεδόν αμέσως  (χρονος επαφής 1-3 λεπτά) στέγνωμα εννοούμε να στραγγιξει   λίγο το μπουκάλι απο την περιττή ποσότητα απολυμαντικού και μετα εμφιαλωνουμε .

Θανάσης

• Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 03:06:29 μμ »
Επειδή μετά απο το oxi παρατήρησα οτι τα μπουκάλια είχαν βρομιές ακόμα πάνω, τα ξανά έπλυνα με ζεστό νερό και σαπούνι πιάτων χωρίς κάποιο άρωμα, και μετά τα ξανά απολύμανα με διαλυμένο μπεταντίν 10% solusion; Είναι εντάξει η θα έχω κάποιο πρόβλημα; Τώρα τα έχω αφήσει να στεγνώσουν. Δεν τα ξανά έπλυνα με το oxi γιατί μου είχε τελειώσει.

Nik

• Global Moderator
  • Τσέλικος Νίκος
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 05:16:15 μμ »
Αν εχεις κανει μιξη οπως περιγραφεται εδω http://hellenichomebrewers.gr/portfolio-item/%ce%b1%cf%80%ce%bf%ce%bb%cf%8d%ce%bc%ce%b1%ce%bd%cf%83%ce%b7-%ce%b1%cf%80%ce%bf%ce%bb%cf%8d%ce%bc%ce%b1%ce%bd%cf%83%ce%b7-%ce%b1%cf%80%ce%bf%ce%bb%cf%8d%ce%bc%ce%b1%ce%bd%cf%83%ce%b7/  (1,25 ml ανα λιτρο νερου) εισαι οκ υποτειθεται οτι αυτη η διαλυση ειναι no-rinse (χωρις ξεβγαλμα) .Οποτε συνεχιζεις κανονικα την εμφιαλωση ,(το betadine ειναι σιγουρη λυση αλλα δεν ειναι τοσο φιλικη προς το περιβαλον σε σχεση με τα υπολοιπα που κυκλοφορουν εχει επισης το μειονεκτημα οτι σε βαθος χρονου χρωματιζει τα λευκα πλαστικα ,μεγαλο πλεονεκτημα ειναι αυτο που ανεφερες παραπανω οτι αν σου τελειωσουν τα υπολοιπα θα βρεις ακομα και προχωρημενες ωρες σε διανυκτερευων φαρμακειο :-))) ) .
Πιο overkill απολυμανση κανεις με χρηση ΟΧΙ για καθαρισμο και μετα κατα την εμφιαλωση με star san .

Θανάσης

• Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 10:45:19 μμ »
καλα δεν ειναι το μπεταντιν το βασικο απολυμαντικο μου. το oxi χρησιμοποιώ. απλα ξέμεινα και δεν ειχα αγοράσει. απλα σαν να μυριζουν τα μπουκαλια λιγο μπενταντιν. ελαχιστο βεβαια.

Nik

• Global Moderator
  • Τσέλικος Νίκος
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 29, 2018, 10:42:05 πμ »
Παλιοτερα χρησημοποιουσα και χρησημοποιουσαμε σχεδον ολοι betadine αλλα αργότερα ολα τα καταστηματα εφερναν πιο εξειδικευμένα προιοντα και κολησαμε με αυτα .Το betadine ειναι πολυ δυνατο απολυμαντικο .
Αν εχεις μυρωδια μηπως εχεις χρησημοποιησει μεγαλυτερη ποσοτητα ανα λιτρο; Αν ναι τοτε θελει ξεβγαλμα. 

Θανάσης

• Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 29, 2018, 11:36:54 πμ »
στα 15 λιτρα νερο εβαλα 5-6 καπακια. να τα ξεβγαλω με ζεστο νερο;

Nik

• Global Moderator
  • Τσέλικος Νίκος
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 29, 2018, 01:07:31 μμ »
5-6 καπακια δεν λεει κατι υποτιθεται οτι για διάλυση χωρις να απαιτείται ξεβγαλμα θελεις 18.75 ml για 15 λιτρα νερο ,αν δεν ξέρεις την ακριβη ποσοτητα που χωραει το καπακι παιζει να  εχεις βαλει λιγοτερο η περισοτερο .Οποτε ριξε ενα ξεβγαλμα....   

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2018, 01:10:03 μμ από Nik »

Θανάσης

• Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 29, 2018, 03:45:17 μμ »
ξεβγαλμα με νερο βρυσης; ζεστο η κρυο;

Nik

• Global Moderator
  • Τσέλικος Νίκος
    • Προφίλ