Αποστολέας Θέμα: Από BIAB σταδιακά σε HERMS - Θέλω τα φώτα σας  (Αναγνώστηκε 57 φορές)

Spouk

• Στέλιος Σφουγκάρης
    • Προφίλ
Από BIAB σταδιακά σε HERMS - Θέλω τα φώτα σας
« στις: Ιούνιος 12, 2018, 11:40:41 πμ »
Παραθέτοντας τον πρόεδρο:

Δωρεαν και ευκολη μεταβιβαση γνωσης ...

Θα ήθελα τις ιδέες και την βοήθεια σας στην αναβάθμιση του εξοπλισμού μου. Όπως λέει και ο τίτλος, το όνειρο - στόχος είναι να φτάσω σε ένα αρκετά αυτοματοποιημένο ηλεκτρικό HERMS. Αλλά επειδή η αναβάθμιση είναι μεγάλη όπως και το κόστος, θα γίνουν όλα σταδιακά και σε βάθος χρόνου.

Μέχρι τώρα έκανα BIAB και flysparge με βραστήρα κουζίνας. Το καύσιμο μου, προπάνιο. Η γενική ιδέα είναι να πάω από ΒΙΑΒ σε 2V (με μια αντλία λογικά), από 2V σε 3V ημίgravity fed και τέλος σε HERMS. Αρχικά έλεγα να κάνω την αναβάθμιση από προπάνιο σε ηλεκτρικό στο τέλος αλλά μάλλον θα την κάνω σταδιακά στην πορεία για να μην χρειαστεί να αγοράσω έξτρα καυστήρες.

Αγόρασα πρόσφατα την δεύτερη μαρμίτα μου με σκοπό να την κάνω HLT. Αφού απαρνιέμαι σταδιακά το προπάνιο πρέπει να βρω ηλεκτρική αντίσταση. Και κάπου εδώ ξεκινάνε τα προβλήματα. Αντίσταση ιδανική για τον σκοπό μας που βρίσκουμε; Γιατί δεν έχω καταφέρει να βρω τίποτα. Η μαρμίτα είναι 75άρα. μέχρι τώρα κάνω 20άρες παρτίδες αλλά θέλω να πάω μέχρι τα 50 λίτρα. Η αντίσταση που μπορώ να σηκώσω την παρούσα στιγμή είναι μέχρι 2,5 k. Επίκειται αναβάθμιση στα ηλεκτρολογικά για να μπορώ να πάω τουλάχιστον στα 7,5 k. Σκεφτόμουν αρχικά μια αντίσταση 2 - 2,5 k στο HLT και έπειτα μια δεύτερη έτσι ώστε να είμαι καλυμμένος σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά και χάσω την μια στην διάρκεια βρασμού. Είναι αρκετή μια 2 k για να μου ανεβάσει το νερό στους 78οC σε εύλογο χρονικό διάστημα; (καμιά ώρα...)

Πως τρυπάμε την μαρμίτα χωρίς να την κάνουμε ζημιά; Απ' ότι κατάλαβα χρησιμοποιούμε knock - out punch για καθαρή τρύπα χωρίς παραμόρφωση. Αλλά τι μέγεθος punch θα χρειαστώ; Λογικά ανάλογα την αντίσταση έτσι; Και πως θα στεγανοποιήσω μετά την τρύπα; Δεν με ενθουσιάζει ιδιαίτερα η ιδέα της σιλικόνης...

Στο The Electric Brewery προτείνουν Ultra low watt density (ULWD) ανοξείδωτη αντίσταση, πράγμα που έχει νόημα για να μην υπάρχει καραμέλωση στο γλεύκος. Στο BK αργότερα υποθέτω πως θα χρειαστώ κάτι τέτοιο. Στο Mash Tun θα συνεχίσω με προπάνιο μέχρι να φτάσω στο HERMS. Στο HLT υποθέτω πως και απλές ανοξείδωτες αντιστάσεις αρκούν. Οπότε επανέρχομαι στο πρόβλημα προμήθειας αντιστάσεων. Καμιά ιδέα; Γιατί το κόβω να έρχονται απ' έξω στο τέλος και είναι κρίμα αν υπάρχουν στην δική μας αγορά...

Φυσικά θέλω να τα συνδέσω όλα πάνω σε control panel το οποίο δεν έχω ιδέα ούτε πως να φτιάξω ούτε τι θα πρέπει να έχει για να λειτουργεί. Υποθέτω πως μπορώ να κάνω την αρχή με μεμονωμένα στοιχεία και αργότερα να τα περάσω πάνω στον πίνακα. Θα μπορούσα να βάλω απευθείας τους ψηφιακούς θερμοστάτες πάνω στην πρώτη αντίσταση πχ έτσι ώστε όταν φτάσω στον πίνακα απλά να περάσω τα ήδη υπάρχοντα εξαρτήματα; Και αν ναι τι θα προτείνατε για θερμοστάτη;

Αυτές είναι μόνο μερικές ερωτήσεις που έχω στο ξεκίνημα του project :P Ελπίζω να έχει κάνει κάποιος κάτι αντίστοιχο για να μπορέσει να με καθοδηγήσει. Σίγουρα θα προκύψουν ατελείωτες απορίες και προβλήματα στην πορεία αλλά θέληση να υπάρχει να τα ξεπεράσουμε μαζί  :)

Ευχαριστώ και μόνο για τον χρόνο που σας πήρε να διαβάσετε το σεντόνι μου, περιμένω γνώμες, ιδέες, προτάσεις!

Nik

• Global Moderator
  • Τσέλικος Νίκος
    • Προφίλ
Απ: Από BIAB σταδιακά σε HERMS - Θέλω τα φώτα σας
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 12, 2018, 12:04:28 μμ »
Φιλε εσυ πας για μεγαλες δουλιες....
Αντιστασεις εδω Αθηνα υπαρχουν καποιοι ο Μιχαλης (miren) μπορει να εχει να σου δωσει επαφη (μιλαμε για χειροποίητη οποτε δεν ξερω με τι προδιαγραφες δουλευει ο μαστορας .
Ξεκινα με ενα 2 V απλης φιλοσοφιας (σαν αυτα του blichman η το brutus 2.0  ) και οπου δεν σε βολευει κατι αναβαθμιζεις η συμπληρωνεις .
Τρυπες με punch για μεγαλες διαμετρους καλο τρυπανι για μικρες.
Θελει προσοχη ως προς τα εξτρα που θα προσθεσεις στις μαρμιτες πρεπει να ειναι καλης ποιοτητας και να μπορουν να λυθουν και να καθαριστουν ευκολα γιατι ο κινδυνος της μολυνσης καραδοκει...
Τωρα οσο αφορα ελεγχους κλπ...
Εχεις δυο δρομους...
Η βιομηχανικα pid που ειναι σχετικα ακριβα αλλα αξιοπιστα (ισως δεν εξυπηρετουν μονα τους και χρειάζονται 2 κ.ο.κ
Η micro υπολογιστη τυπου raspberry pi που για ερασιτεχνικη χρηση τα κανει ολα και συμφερει .Και απο αξιοπιστια δεν τα παει ασχημα εγω εχω δυο σπιτι για αλλες εφαρμογες και δεν εχουν κανει κιχ...
Ενδεικτικες εφαρμογες ....
Craftbeerpi και brewpi το δευτερο εχει μεγαλη υποστηριξη αλλα τα παρελκομενα που πουλανε οι τυποι στο σαιτ τους ειναι λιγο τσιμπημένα.
Παντως το raspberry εχει ενα κοστος περιπου στα 45 ευρω  μετα χρειαζεσαι μια sd card και ενα τροφοδοτικο .Αισθητηρες και ssr θα αγορασεις ετσι και αλλιως .
Μπορεις να εχεις αρκετους αισθητηρες θερμοκρασιας και αρκετα ρελε .Και το ελεγχεις ειτε μεσω webserver απο κινητο,υπολογιστη (η οτι αλλο εχει browser) η αυτονομα μεσω  touchscreen αλλα εκεί θελεις επιπλεον 70 ευρω...
Εχεις πάντως αρκετες επιλογες....   

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nik

• Global Moderator
  • Τσέλικος Νίκος
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 12, 2018, 12:06:45 μμ »
Για τις τρυπες εξαρταται απο το εξαρτημα που θα προσαρμόσεις μετα στεγανοποιηση  με φλατζες σιλικονης ...

Nik

• Global Moderator
  • Τσέλικος Νίκος
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 12, 2018, 12:50:00 μμ »
Βεβαια τωρα που το ξανασκεφτομαι...
Ενα συστημα biab με ανακυκλοφορια ισως ειναι αυτο που χρειαζεσαι ....
Ενα δοχειο με καποια κατασκευη που να φιλοξενει το φιλτροσακο και να γινεται ανακυλοφορια και ισως ενα δευτερο που θα ζεσταινεις νερο για mashout απλα εκει ισως χρειαστεις διπλη αντισταση μια μικρη και μια μεγαλη για το βρασμο .Ενα clopyright ενος grain father η κατι τετοιο ισως ειναι λυση...
Μπες στο web tv της ερτ3 και δες το επεισόδιο με το homebrewing πράσινη ζωη στην πολη ειναι ο τιτλος του ντοκιμαντέρ εκει προς το τελος δειχνει κατι παρομοιο με αυτο που συζηταμε.
Παντως φροντισε να ειναι οσο πιο δυνατον πρακτικο γιατι αμα εχει πολυ μανουρα ισως το βαρεθεις...   

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2018, 12:53:06 μμ από Nik »

Nik

• Global Moderator
  • Τσέλικος Νίκος
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 12, 2018, 01:17:54 μμ »
Α επισης γλιτωνεις αντισταση για τον βρασμο αν πας σε presurized βρασμο δηλαδη με μερικως καλυμμένο το σκευος βρασμου (καμιναδα) θα εχεις επισης και το πλεονεκτημα της σταθερης απωλειας γλευκους απο τον βρασμο .Το μειονεκτημα ειναι οτι δεν υπαρχει ετοιμη κατασκευη και θα πρεπει να πειραματιστεις με διαμετρους και καποιο οργανο μετρησης πιεσης αλλα αν εχεις ορεξη και χρονο θα γλιτωσεις καναδυο κιλοβατ ευκολα...

Spouk

• Στέλιος Σφουγκάρης
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 12, 2018, 03:10:59 μμ »
Πρώτα πρώτα να σε ευχαριστήσω για την γρήγορη σου απάντηση! Η αλήθεια είναι πως μετά το pid με έχασες :P Θα ρίξω μια ματιά στο βίντεο για να πάρω ιδέες. Η αλήθεια είναι πως βουτάω σε βαθύτερα νερά απ' ότι μπορώ να κολυμπήσω αυτή τη στιγμή... Ίσως να μην το φτάσω στο HERMS ίσως και να το κάνω. Από το ΒΙΑΒ γενικά θα ήθελα να φύγω γιατί δεν μου αρέσει ιδιαίτερα να σηκώνω την σακούλα για το sparge και να τρέχει το γλεύκος από κάτω. Σκέφτομαι συνέχεια την εισαγωγή οξυγόνου και δεν ενθουσιάζομαι. Μπορεί να μην υπάρχει πρόβλημα και να ακούγεται χαζό αλλά χόμπι είναι, πρέπει να καλύπτει και τα θέλω μου :) για μια αντλία ανακυκλοφορίας θα συμφωνήσω, έχω σχεδόν αποφασίσει και ποια. Αν υπάρχει κάποια πρόταση από μέρος σου θα χαιρόμουν να την ακούσω. Και για presurized βρασμό που ανέφερες η αλήθεια είναι πως θα προτιμούσα να τον αποφύγω. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι μ...α κάπου θα γίνει και γα μετατρέψω το σύστημα μου σε βόμβα ::)

Κάποια στιγμή θα πρέπει να έρθω να πάρω και μαθήματα από κοντά για όλα αυτά... Οψόμεθα...

Γενικά όμως ότι ιδέες έχετε ρίξτε τις!

Nik

• Global Moderator
  • Τσέλικος Νίκος
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 12, 2018, 04:29:43 μμ »
Τα pid ειναι μια συσκευη που σου επιτρεπει να την προγραμματιζεις να κανει κατι ,φαντασου εναν λιγο πιο εξυπνο θερμοστατη ρυθμιζεις θερμοκρασια χρονο κλπ το κανεις on και αυτο κανει την δουλια του....
Θα σου ελεγα να μελετησεις πως δουλευει αυτο το συστημα...
http://www.blichmannengineering.com/products/breweasy .Ευκολο με μια αντλια , ενα pid που λεγαμε και εισαι κομπλε...Επανω βαζεις σακο κανονικα κλπ.και δεν ανησυχεις για κοληματα κλπ κλπ . Κατω μαρμιτα με αντισταση που την ελεγχει το pid η οτι αλλο αποφασησεις .Αντλια δεν θελεις κανενα θηριο ,κατι λογικο που να κανει για αυτη την δουλια γιατι εχει και κατι μοντελα που σε κλειστο χωρο η σε ησυχο μερος θα κανει σαν μηχανοστασιο καραβιου, παιζουν και κατι κινεζικες .Pressurized εννοω οτι μπορεις να πειραματιστεις με μισο καπακι η και λιγοτερο ,δουλια θα γινεται το dms θα φευγει και ο βρασμος σου θα ειναι σταθερος (απλα θελει δοκιμες γιατι παιζουν πολυ ευκολα boilover). 
Παντως κανε ενα κοστολογιο μηπως σου βγει παραπανω απο το να παρεις στο τελος κατι ετοιμο...
Αν ειχα χωρο και χρονο θα αντεγραφα το παραπανω αλλα με λιγοτερα ψιψιψινια οσο αφορα το κοματι μεταφορας γλευκους απο πανω κατω (αρκει μια βανα και ενας σωληνας σιλικονης ) Ωραιο ομως ειναι το συτημα με το φλοτερ αλλα εικαζω οτι με σακο δεν θα υπαρχει φοβος κοληματος ...Δεν νομιζω οτι εχει νοημα να πας σε sparge καθως θα σπαταλας εξτρα ωρα και δεν λεει για τις υπαρχουσες τιμες βυνης...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2018, 04:35:25 μμ από Nik »

Nik

• Global Moderator
  • Τσέλικος Νίκος
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 12, 2018, 06:59:54 μμ »
Δες και αυτο εδω...
http://www.alenuts.com/alenuts/brutus20.html
Στην ουσια το παραπανω συστημα που σου εδωσα λινκ ειναι η απλουστευμενη μορφη αυτου εδω .Και αυτο ειναι ωραιο αλλα θελεις δυο αντλιες και δυο πηγες θερμοτητας ...

Nik

• Global Moderator
  • Τσέλικος Νίκος
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 12, 2018, 07:16:53 μμ »
Απο το ιδιο site...
http://alenuts.com/Alenuts/brutus.html
Και τα σχεδια για μελετη...
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.alenuts.com/plans/brutusplans.pdf&ved=2ahUKEwiw9J7Ews7bAhUF1iwKHbWfDgYQFjALegQIARAB&usg=AOvVaw22V1ktbSI8lvmOYhW5iCpg

Spouk

• Στέλιος Σφουγκάρης
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σήμερα στις 11:26:58 πμ »
Το τελευταίο link μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον! Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν αλλά τουλάχιστον το HLT να γίνει ηλεκτρικό και το MT να δουλεύει σαν HERMS έτσι ώστε να μην χρειάζεται πηγή θερμότητας. Οπότε το βασικό για τώρα είναι να βρω αντίσταση για το HLT για να κάνω το 2V. Ο Μιχάλης με αντίσταση δουλεύει το δικό του σύστημα;

Nik

• Global Moderator
  • Τσέλικος Νίκος
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σήμερα στις 02:17:14 μμ »
Ναι ...

Nik

• Global Moderator
  • Τσέλικος Νίκος
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σήμερα στις 02:48:33 μμ »
Παντως προσπαθησε να ακολουθησεις οπου ειναι εφικτο την φιλοσοφια του τυπου παιζει μεγαλο ρολο κατα την γνωμη μου το καθε κοματι να μπορει να αποσυναρμολογηθει ευκολα απο το συνολο ειτε για συντηρηση ειτε για αλλη εργασια .
Οπως βλεπεις στα σχεδια τα δοχεια που χρησημοποιει δεν εχουν μονο παρα μια βανα επανω τους μπορουν να αφαιρεθουν να καθαριστουν κλπ κλπ