Αποστολέας Θέμα: Αγορά πρώτων υλών  (Αναγνώστηκε 72 φορές)

dimivam

• Προφίλ
Αγορά πρώτων υλών
« στις: Ιούνιος 04, 2018, 10:57:45 πμ »
Καλημέρα, καλημέρα!
Ήθελα προτάσεις για το από που αγοράζετε πρώτες ύλες. Σε σάιτ του εξωτερικού βλέπω περισσότερες επιλογές (που είναι λογικό προφανώς) αλλά δεν ξέρω τι παίζει με μεταφορικά και χρόνους.
Επίσης, μου κάνει εντύπωση που δεν μπορούμε να αγοράσουμε κατευθείαν από πολλούς παραγωγούς (π.χ. Βεργίνα)
Ευχαριστώ,
Δημήτρης

Nik

• Global Moderator
  • Τσέλικος Νίκος
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πρώτων υλών
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 04, 2018, 12:59:42 μμ »
Κοιτα Δημητρη εγω προσωπικα και πιστευω η πλειονοτητα των οικοζυθοποιων εδω εξυπηρετουμαστε απο τα 3 καταστηματα που δραστηριοποιουνται στο χωρο του Homebrewing ολα διαθετουν ποικιλια και καλες τιμες .
Αν μενεις Αθηνα και τυχαινει να ειναι καποιο κοντα σου γλιτωνεις τα μεταφορικα και την αναμονη .
Οποτε προτεινω την εγχωρια αγορα ...
Σε περιπτωση που θες κατι εξεζητημενο ισχυει οτι ισχυει και στις αλλες αγορες απο το εξωτερικο κοστος μεταφορικων ενδεχωμενως τελωνειο η απαγορευση αν προκειται για χημικα κ.ο.κ
Δεν αξιζει η αγορα υγρης μαγιας ειδηκα τετοιν καιρο γιατι δεν θα ξερεις τις συνθηκες μεταφορας (ζεστη οχι προβλεπομενη συσκευασια)
Σε περιπτωση εξοπλισμου με ηλεκτρονικα μερη ισως αξιζει η εδω αγορα λογω οτι θα υπαρχει πιο αμεσο support απο το εδω καταστημα σε περιπτωση βλαβης ....
Αυτα...

dimivam

• Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 04, 2018, 02:32:09 μμ »
Νίκο ευχαριστώ για την απάντηση,
απλά ήθελα να ξέρω τι διαλέγετε οι περισσότεροι ???? Είναι λίγο δύσκολο από επαρχεία να βρίσκω αυτά που θέλω, αλλά χαίρομαι που υπάρχουν κι αυτές οι επιλογές στην Ελλάδα.
Ευχαριστώ και πάλι

Nik

• Global Moderator
  • Τσέλικος Νίκος
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 04, 2018, 02:52:52 μμ »
Διορθωση οσο αφορα την υγρη μαγια ...Αναφερομουν σε αγορα απο το εξωτερικο.Στο εσωτερικο δεν εχω εμπειρια αλλα νομιζω οτι εδω δεν υπαρχει θεμα σιγουρα θα υπαρχει η αναλογη μεριμνα απο πλευρας καταστηματων.
Καλο παντως ειναι να στηριζουμε τα εγχωρια καταστηματα ουτως ωστε να μπορεσουν να υπαρχουν και στο μελλον για να μην αντιμετωπιζουμε προβληματα διαθεσης προιοντων οπως υπηρχε στα πρωτα χρονια του homebrewing στην Ελλαδα.