Αποστολέας Θέμα: αφρισε απο το κακό της...  (Αναγνώστηκε 58 φορές)

kos.th

• Επισκέπτης
αφρισε απο το κακό της...
« στις: Μάιος 14, 2018, 08:25:52 μμ »
Καλησπέρα σε ολους...
Ξεκινησα ολο χαρά χτες  Κυριακή πρωινό, να φτιάξω ένα kitακι για να έχουμε να πίνουμε  τις ζεστες μέρες του καλοκαιριου.
Ας φτιάξω μια weiss, ειπα...
Ξεκινάω κλασικα με τις απολυμάνσεις και προχωράνε ολα καλα..αφου λοιπον προσθεσω το μειγμα στον κάδο μου , προσθέτω και την δεξτροζη, οπου μου πεφτει λιγο παραπάνω μέσα στο δοχειο  (περίπου 20 gr) . Δεν πειράζει λεω..μικρή η πλεονάζουσα ποσότητα...προσθέτω το υπόλοιπο νερό (να φτασουμε στα 23 lt) και την μαγια μου, κανω ένα ελαφρύ ανακάτεμα , και κλεινω το καπακι... ταπωνω το airlock , και όλα οκ..  Αράζω μετά, και ανοίγω ένα μπουκαλάκι brown ale που έιχα στο ψυγειο για να  το απολαυσω.
Σε μια ωρίτσα αρχιζει η ζύμωση... :( :(  ..τι εγινε ρε παιδια λέω? κοιτάω την θερμοκρασία στην ταινία του κάδου (26-28 C).
Δεν επεσε καθόλου λεω...
Όσο περνάει η ώρα αυτό έκανε σαν τρελο...οι φυσαλιδες συνεχιζαν με γρηγορότερο ρυθμό..
Οσπου φτάσαμε το βραδάκι που άρχισε να ξεχειλίζει με αφρό το airlock..Αρχισε να πετάει με αρκετή πίεση αφρό από το καπάκι του..
Το βγάζω το καθαρίζω, το απολυμαίνω και ξανα στην θέση του.. Τα ι΄δια πάλι, και χειρότερα.... εφαγα όλο το βράδυ (κατά τις 3 βγήκα οff) και λύση δεν βρήκα....ακόμα και σήμερα συνεχίζει με αμέιβωτο ρυθμο... (η εθερμοκρασία στον κάδο 28C!!!!).
καμιά ιδέα?

Nik

• Global Moderator
  • Τσέλικος Νίκος
    • Προφίλ
Απ: αφρισε απο το κακό της...
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 15, 2018, 09:33:47 πμ »
Δεν μπορεις να κανεις και πολλα αστη να ζυμωσει ως εχει προσεχοντας να μην βουλωσει η αεροπαγιδα και σκασει το καπακι του καδου και γινουν ολα χαλια .Λογικα σημερα αυριο θα ηρεμήσει.Απλα σε τετοια θερμοκρασια ζυμωσης δεν θα εχεις και το απολυτο αποτελεσμα...

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nim

• Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 15, 2018, 10:53:47 πμ »
Με τέτοια θερμοκρασία ζύμωσης λογικά θα έχεις off-flavors.

kos.th

• Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 15, 2018, 07:23:04 μμ »
Τελικά μου πέταξε το καπάκι ζύμωσης.... ολα χάλια...
Κρίμα η προσπάθεια. τις πταιει όμως??

Nik

• Global Moderator
  • Τσέλικος Νίκος
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 15, 2018, 09:22:58 μμ »
Ειναι συνδυασμος θερμοκρασιας με στελεχος μαγιας αν το παρακανεις και με την οξυγονωση  εχεις την τελεια συνταγη για καταστροφη...
Τωρα το καλοκαιρι παντως αν επιμενεις να ζυμωνεις κανε καμια πατεντα με blow off valve (γκουγκιλσε το αυτουσιο θα βρεις λυση) ισως σωσεις τιποτα...