Αποστολέας Θέμα: Χρόνος ζωής μπύρας από κιτ  (Αναγνώστηκε 90 φορές)

georgekyr

• Προφίλ
Χρόνος ζωής μπύρας από κιτ
« στις: Μάιος 11, 2018, 10:16:20 πμ »
Το πρώτο κιτ το έφτιαξα μέσα Νοέμβρη. Ήταν ένα weizen του mr. malt. Εμφιάλωσα τέλος Νοέμβρη περίπου και το αλκοόλ μου βγήκε κοντά στο 4.3 αν θυμάμαι καλά. Τα Χριστούγεννα ήπια τις πρώτες και από το Φεβρουάριο η γεύση είχε βελτιωθεί συνολικά. Μέχρι το Πάσχα πραγματικά την απολάμβανα. Στα 2 τελευταία μπουκάλια όμως που άνοιξα την τελευταία παρατήρησα ότι η γεύση είχε γίνει πιο βαριά και η μπύρα δεν κατέβαινε τόσο εύκολα - πίνεται όμως ακόμη  :P
Η αποθήκευση των μπουκαλιών είναι στους 20 βαθμούς περίπου. Πόσος είναι ο χρόνος ζωής κατά μέσο όρο στο κιτ; Οι 6 μήνες από την εμφιάλωση που έχουν περίπου περάσει μήπως είναι οριακοί για μπύρα με τόσο αλκοόλ;

Nik

• Global Moderator
  • Τσέλικος Νίκος
    • Προφίλ
Απ: Χρόνος ζωής μπύρας από κιτ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 11, 2018, 11:50:16 πμ »
Συνηθως το 6αμηνο ειναι το οριο για τις χαμηλοβαθμες .Το πλεονεκτημα της φρεσκιας και απαστεριωτης αφιλτραριστης μπύρας γινεται μειονεκτημα οταν περναει ο καιρος .Οποτε αναλογα το ειδος (αν εχουμε μπυρα με εμφαση στο αρωμα του λυκισκου)ειτε καταναλωνουμε λιγο πιο γρηγορα (3μηνο)  η θετουμε το 6μηνο σαν οριο .Αν υπαρχει δυνατοτητα συντηρησης σε ψυγειο ισως στο 6μηνο να ειναι καλυτερα τα πραγματα .
Αυτο οφειλεται στην παρουσια της μαγιας που δουλευει ακομα και στην τεχνικη μας π.χ. στο allgrain ισως εχουμε παραπανω ποσοτητα πρωτεϊνών που παραμενουν στο γλευκος και αλοιωνουν  το τελικο αποτελεσμα μετα απο καιρο.
Ειναι κατι που δεν μπορει να αποφεύγεται δυστηχως ...

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nik

• Global Moderator
  • Τσέλικος Νίκος
    • Προφίλ
Απ: Χρόνος ζωής μπύρας από κιτ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 11, 2018, 04:20:50 μμ »
Γι αυτον τον λογο αν αγοραζουμε απο καταστηματα εμφιαλωμενη φρεσκια μπυρα (αφιλτραριστη,απαστεριωτη) παντα προτιμούμε αυτες που ειναι εντος ψυγειου και με προσφατη ημερομηνια παραγωγης για να μην πανε τα χρηματα μας στο νεροχυτη....

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk