Αποστολέας Θέμα: εισχωρηση λυκίσκου σε έτοιμο κιτ  (Αναγνώστηκε 257 φορές)

εισχωρηση λυκίσκου σε έτοιμο κιτ
« στις: Αύγουστος 16, 2017, 07:05:07 μμ »
Καλησπέρα θα ήθελα να μου πει κάποιος αν γίνεται να προσθέσω αρώματα με λυκίσκο σε έτοιμο κιτ...Αυτό γίνεται χώρις βρασμό?έχω ένα κιτ ipa μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο?επίσης τι άλλο μπορώ να κάνω ώστε να ανεβάσω την γευστική ποιότητα ενός κιτ...τα προηγούμενα που έφτιαξα τιμήθηκαν δεόντως αλλά κατά την άποψή μου ήθελαν το κάτι παραπάνω....

Nik

• Global Moderator
  • Τσέλικος Νίκος
    • Προφίλ
Απ: εισχωρηση λυκίσκου σε έτοιμο κιτ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 16, 2017, 09:25:50 μμ »
Μπορεις να εμπλουτισεις τα αρωματα με την μεθοδο dry hopping η αν βραζεις το εξτρακτ του κιτ μολις σβησεις την φωτια να προσθεσεις λυκισκο .Το προβλημα ειναι οτι για να μην γινει μπερδεμα με τα αρωματα θα πρεπει να ξερεις τι λυκισκο χρησιμοποιεί ο κατασκευαστης του κιτ και να προσθεσεις τον αναλογο λυκισκο συνηθως 20-30 γραμμαρια ειναι οκ για αυτο που θελεις να κανεις .

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 17, 2017, 12:25:14 πμ »
Το εξτρακτ τι είναι ακριβώς?και πως το βραζω?επίσης αν βάλω αυτά τα 20-30 γρ από άλλο λυκίσκο θα έχει πρόβλημα?ευχαριστώ για την απάντηση

Nik

• Global Moderator
  • Τσέλικος Νίκος
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 17, 2017, 08:46:43 πμ »
Το εξτρακτ ειναι η πρωτη υλη της μπυρας σου δηλαδη το σιροπι η η σκονη που διαλύεις στο νερο για να γινει μπυρα .Στην περιπτωση του κιτ εχει λυκισκο απο κατασκευης .

Nik

• Global Moderator
  • Τσέλικος Νίκος
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 17, 2017, 08:48:27 πμ »
Προβλημα δεν θα εχει αλλα ισως μπερδευτουν τα αρωματα σε σχεση με αυτα που θελει να δωσει ο κατασκευαστης του κιτ .Μπυρα θα βγει anyway.

Nik

• Global Moderator
  • Τσέλικος Νίκος
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 17, 2017, 12:33:40 μμ »
Καλησπέρα θα ήθελα να μου πει κάποιος αν γίνεται να προσθέσω αρώματα με λυκίσκο σε έτοιμο κιτ...Αυτό γίνεται χώρις βρασμό?έχω ένα κιτ ipa μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο?επίσης τι άλλο μπορώ να κάνω ώστε να ανεβάσω την γευστική ποιότητα ενός κιτ...τα προηγούμενα που έφτιαξα τιμήθηκαν δεόντως αλλά κατά την άποψή μου ήθελαν το κάτι παραπάνω....

Η συνηθεστερη βελτιωση που μπορεις να κανεις σε ενα κιτ ειναι η αντικατασταση της ποσοτητας ζαχαρης που προτεινει ο κατασκευαστης (συνηθως 1 κιλο αν δεν απατωμαι εκτος αν προκειται για αλλης ποιοτητας κιτ που δεν χρειαζεται εξτρα ζυμωσιμα) με ειτε ετοιμο ειδηκο μιγμα δεξτροζης - ξηρου εκχυλισματος (συνηθως ενα κιλο και αναμιξη 50%-50% (beerkit enhancer)) η προσθηκη εκχυλισματος βυνης (malt extract) ποσοτητας ενος κιλου αν προκειται για ξηρο εκχυλισμα η μιας κονσερβας 1,5 κιλου αν προκειται για υγρο εκχυλισμα .Αυτο θα δωσει περισοτερα αζυμωτα σακχαρα με συνεπεια να εχεις πιο πλουσιο "σωμα" στην μπυρα σου .
Επισης ενα αλλο τρυκ ειναι αντι να γεμισεις τον καδο σου μεχρι τα 23 λιτρα (αν φτιαχνεις τετοια κιτ) να γεμισεις μεχρι τα 20 θα χασεις 3 λιτρα μπυρα αλλα θα σου δωσει κατι παραπανω (μιλαμε παντα για απλα κιτ) .Και τελος η προσθηκη λυκισκου ως Dry hopping η την ωρα που διαλυεις το εκχυλισμα με καυτο νερο και μεχρι να προσθεσεις το κρυο για να συμπληρωσεις την επιθυμητη ποσοτητα γλευκους Α! κατι που δεν αναφεραμε παραπανω η προσθηκη λυκισκου θα ωφελησει συγκεκριμενα στυλ μπυρας που εχουν εντονη την παρουσια του και ισως παει χαμενος σε αλλα στυλ που το προφιλ βυνης επικρατει (π.χ. Stout, Porter και γενικα σκουροχρωμες)

« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 17, 2017, 07:04:09 μμ »
νικο πολύ χρήσιμες πληροφορίες....!!!!!!θα ξεκινήδω να τις εφαρμόζω από το τέλος προς την αρχή....!!!!για lager έχεις να προτείνεις κάτι αντίστοιχο?

Nik

• Global Moderator
  • Τσέλικος Νίκος
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 17, 2017, 07:39:17 μμ »
Το ιδιο ισχυει και για τις Lager το θεμα ειναι να "ταιριαξεις" τον λυκισκο ...Αν δινει πληροφοριες το κιτ ολα καλα βαζεις τον αναλογο λυκισκο αν οχι θελει πειραμα ...

Nik

• Global Moderator
  • Τσέλικος Νίκος
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 17, 2017, 07:42:33 μμ »
Φτιαξε κανα δυο κιτ ακομα να παρεις τον αερα και μετα αρχιζεις με εξτρακτ και συνταγες οποτε δεν θα εχεις θεματα με μαντεψιες .Ο χρονος που απαιτειται ειναι καμια ωρα παραπανω και αν δεν εχεις ηδη θα χρειαστεις μια μεγαλη κατσαρολα και καλη εστια στην κουζινα.

« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 17, 2017, 10:08:47 μμ »
Για αρχή θα βάζω λιγότερο νερό για σώμα....και σε αυτές που ο λυκίσκος είναι χαρακτηριστικο τους θα βάζω λίγο έξτρα....βλεποντας και κάνοντας νικο.....Ευχαριστώ πολύ