Αποστολέας Θέμα: Ανάπτυξη λυκίσκου  (Αναγνώστηκε 849 φορές)

ksiwzos

• Επισκέπτης
Απ: Ανάπτυξη λυκίσκου
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 12:25:54 πμ »
Για τον δικό μου δυστυχώς δεν τον προσέχω εγώ και δεν ξέρω τι παιχτηκε... Κρίμα...

Θάνο τουμπανο ρε!

Thanos_Gothenburg

• Επισκέπτης
Απ: Ανάπτυξη λυκίσκου
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 11:25:28 πμ »
Θάνο τα αποξήρανες ή τα έβρασες όπως ήταν?  Και τι πιστεύεις είναι καλύτερο?

Γιωργο, τα αποξηρανα στο 70-80% του αρχικου τους βαρος.

Ο λυκισκος εχει την ιδιαιτεροτητα να βγαζει παραφυαδες συνεχως και αυτο ειναι ενα προβλημα, γιατι θα πρεπει να τις κοβεις. Το προβλημα ειναι οτι αν δεν τις κοβεις οταν βγαινουν, τοτε αυτο εχει ως αποτελεσμα εναν μεγαλο θαμνο-ζουγκλα που βγαζει ανθη και τρωει το 60% της ενεργειας του φυτου. Γιατι τα λεω αυτα: Επειδη τα εβαλα τα φυτα πρωτη χρονια, δεν ηξερα οτι επρεπε να τα κανω αυτα, ετσι 3-4 περικοκλαδες φυγαν ψηλα οπως πρεπει αλλα κοντα στο 1 μετρο υψος, ειχε γινει ζουγκλα οπως φαινεται απο τις φωτο. Η αναπτυξη των ανθων ομως κατα αυτο τον τροπο δεν ειναι ομοιογενης. Αυτο σημαινει οτι καποια ειναι πιο χλωρα, καποια τα εχει καψει ο ηλιος κλπ. Οταν τα μαζεψα ολα γιατι δεν ειχα χρονο να κατσω παραπανω στο νησι, ειχαν αρωμα αλλα ηταν κυριως grassy. Οποτε για να τα χρησιμοποιησω wet δεν ξερω πως θα καθοταν. Τσαι που εφτιαξα παντως ηταν ωραιο κ οχι τοσο grassy (για τον Cascade).

Σε λιγο καιρο θα ειναι ετοιμη η πρωτη μπυρα με τον Cascade οποτε θα μου πειτε εσεις!

Για τον δικό μου δυστυχώς δεν τον προσέχω εγώ και δεν ξέρω τι παιχτηκε... Κρίμα...

Θάνο τουμπανο ρε!

Θενξ Κωστα!