Αποστολέας Θέμα: Ανάπτυξη λυκίσκου  (Αναγνώστηκε 1550 φορές)

temeteron

• Επισκέπτης
Ανάπτυξη λυκίσκου
« στις: Μάρτιος 06, 2015, 03:24:05 μμ »
Έχει προσπαθήσει κανείς να φυτέψει είτε από σπόρο είτε από ρίζα κάποιον λυκίσκο?

Στο δικό μας κλίμα τι λυκίσκος ευδοκιμεί?

ksiwzos

• Επισκέπτης
Απ: Ανάπτυξη λυκίσκου
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 06, 2015, 03:35:08 μμ »
Δεν έχω ψάξει λεπτομέρειες, ειχα 3 χρονια λυκισκο στην Πάτρα και έπαιρνε τον πούλο και μόλις τον πήγα σε χωριό στα Τζουμέρκα(περίπου) έγινε θη(ε)ρίος με κανονική παραγωγή!

Diver

• Διοικητικό Συμβούλιο
  • *
  • Κώστας Φύτος
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 06, 2015, 05:07:09 μμ »
Στην Αττική ξέχασέ το. Το καλοκαίρι τα παίζει.
Έχω ένα πρόβλημα για κάθε σας λύση...

tserkezis

• Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 10, 2015, 07:45:52 μμ »
Εδω Σερρες και φανταζομαι στη Β.Ελλαδα ευδοκιμει αρκετα καλα. Εγω εχω 6 ριζες cascade, 4 target, 4 phoenix, 4 spalter select. Φετος θα βαλω αλλες 4 chinook. Χωρις επιστημονικες γνωσεις, με πολυ λιγο ταισμα ενα μεικτο λιπασματακι για βοηθεια και με πολυ νερο και ηλιο πηρα περιπου 1kg με 1,2 kg την ριζα cascade και λιγοτερο τις αλλες (αργησαν να δυναμωσουν λογω περονοσπορου στο ξεκινημα). Παιζει ρολο και η ποικιλια.
Αν χρειαστεις λεπτομερειες και βοηθεια σε οτιδηποτε πες μου. Αξιζει να πειραματιστεις αν εχεις χωρο....
η μπυρα θα αλλαξει τον κοσμο....δεν ξερω πως, αλλα θα τον αλλαξει

ksiwzos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 10, 2015, 08:22:50 μμ »
Aν μπορέσεις να γράψεις λίγο πιο αναλυτικά τί κάνεις για να τους μεγαλώσεις(σε τί αποστάσεις φυτεύεις, τί ρίνεις για περονόσπορο, που τους έχεις να σκαρφαλώνουν κλπ) θα μας βοηθούσες όλους ρε :)

temeteron

• Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 10, 2015, 11:20:14 μμ »
και καμια φωτο δεν θα μας χαλαγε πιστεύω  8)

ksiwzos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 11, 2015, 11:34:23 πμ »
+1 για φωτό!

ArisR

• Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 13, 2015, 12:42:42 μμ »
Δεν έχω ψάξει λεπτομέρειες, ειχα 3 χρονια λυκισκο στην Πάτρα και έπαιρνε τον πούλο και μόλις τον πήγα σε χωριό στα Τζουμέρκα(περίπου) έγινε θη(ε)ρίος με κανονική παραγωγή!

Σχετικα με τα Τζουμερκα , επειδη ειμαι απο αυτα τα μερη , παλια στο Βουργαρελι ειχαν
καλλιεργιες λυκισκου με πολυ καλα αποτελεσματα ..για χρονια τροφοδοτουσαν ζυθοποιιες ..
το υψομετρο της περιοχης ειναι γυρω στα 800 μετρα ...

γενικα ο λυκισκος τι χρειαζεται ? θερμοκρασια περιβαλοντος , ηλιο ,αερα , κλπ ?

ksiwzos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 13, 2015, 06:29:42 μμ »
παλια στο Βουργαρελι ειχαν
καλλιεργιες λυκισκου με πολυ καλα αποτελεσματα ..για χρονια τροφοδοτουσαν ζυθοποιιες ..

Είναι κλασσική ιστορία που συνάντησα πολλές φορές όταν έκανα μια μελέτη(με μια ομάδα ανθρώπων) για τα Κεντρικά Τζουμέρκα. Δεν το έψαξα ιδιαίτερα, πάντως φαίνεται πως το κλίμα στα μέρη ευνοεί την καλλιέργεια λυκίσκου.

*Απο που είσαι ακριβώς ρε Άρη?

tserkezis

• Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 13, 2015, 07:56:17 μμ »
Εχω φυτεψει την ριζα καθε ειδους σε αποσταση ενα μετρο, και τα ειδη μεταξυ τους σε αποσταση 2 μετρων. Ειναι στην ουσια 5 σειρες μια καθε ειδος (μονο στα cascade δυο  σειρες).

Σε καθε ριζα ειχα ενα ξυλο διπλα για την αρχικη αναπτυξη του φυτου. Ειχα μια προχειρη εγκατασταση με σιδερα υψους 2 μετρων περιπου, ανα 2 ριζες, τα οποια ειχα ενωσει με συρμα στην κορυφη και απο το συρμα κατεβαζα σκοινι για να ανεβουν τα φυτα. Στα cascade που ειναι 2 σειρες ειχα στην κορυφη και σιδερενιο πλεγμα για να γινει σαν κιοσκι, αφου δεν μπουρουσα να δωσω αλλο υψος και μεγαλωνε το φυτο.

Εκτος απο τα cascade που φυτεψα πρωτα, τα αλλα αργησαν να αναπτυχθουν λογω περονοσπορου. Παραλα αυτα δεν "μασησαν" και ξαναβγηκαν μεσα απο τους ξεραμενους βλαστους. Ειχε πολλες βροχοπτωσεις, γι'αυτο ειχε αρκετες αρρωστιες (οχι μονο στο λυκισκο, στο αμπελι ουτε ρογα δεν εμεινε). Διαβασα και θα το κανω φετος, για τις αρρωστιες θελει κλαδεμα οτι βλαστος βγαινει μεχρι τα 20 εκατοστα, γιατι τις αρρωστιες της κολλανε απο την επαφη τους με τα αλλα φυτα.

Φετος ετοιμαζω μια πιο μονιμη εγκατασταση. Φωτογραφιες θα ανεβασω περσινες και φετος θα προσπαθησω να κραταω σημειωσεις και φωτογραφιες ανα τακτα χρονικα διαστηματα για δημιουργηθει και μια βαση δεδομενων για τον συλλογο και για οποιον αλλο ενδιαφερεται. Δυστυχως οσες πηγες βρηκα ηταν απο το εξωτερικο....
η μπυρα θα αλλαξει τον κοσμο....δεν ξερω πως, αλλα θα τον αλλαξει

ksiwzos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 13, 2015, 08:16:24 μμ »
Πόσο γαμάτος!!!!!!!!!!!

Diver

• Διοικητικό Συμβούλιο
  • *
  • Κώστας Φύτος
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 14, 2015, 07:49:53 πμ »
Πωωω, ούτε ναα φανταστώ δεν μπορώ πως θα μύριζε ο χώρος στην τελευταία φωτο!
Έχω ένα πρόβλημα για κάθε σας λύση...

maipsy

• Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 14, 2015, 01:02:59 μμ »
πω πω, μπράβο ρε..

sokinsilihok

• Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 14, 2015, 01:54:01 μμ »
Άφωνος

ladodim